Білорусь міняє уранову стратегію США

23 Aug, 2011 | |

З огляду на те, що після президентських виборів у Білорусі у грудні 2010 року, які через значні порушення не були визнані, зокрема, країнами ЄС та США, вище білоруське керівництво опинилося у фактичній міжнародній ізоляції.

Сполучені Штати прийняли рішення про введення проти окремих компаній Білорусі економічних санкцій. Країни Європейського Союзу запровадили так звані «чорні списки», до якого увійшли представники центральних органів влади Білорусі разом з його вищим керівництвом. Їх суть – заборонити в’їзд на територію США і країн-членів ЄС білоруським чиновникам, причетним до переслідування представників опозиційний сил.

У відповідь на запровадження економічних санкцій з боку США керівництво Білорусі прийняло 19 серпня 2011 року рішення про призупинення реалізації спільних білорусько-американських проектів з обміну високозбагаченого урану у рамках ініціативи зі зниження глобальної загрози Міністерства енергетики США.
У цей же день Державний департамент вислови жаль з приводу прийняття Білоруссю такого рішення.

Для довідки: відповідно до статистичних даних американської сторони, на сьогодні у Білорусі знаходиться близько 370 кг. високозбагаченого урану. У цьому зв’язку також вказується на те, що лише 10% цього матеріалу можуть бути реально використані для виробництва ядерної зброї.
 Наприкінці 2010 року, якраз напередодні проведення президентських виборів, Білорусь погодилась до проведення Саміту з ядерної безпеки у 2012 році вивести весь високозбагачений уран зі своєї території до Російської Федерації.
Таке рішення було прийнято після того, як у квітні 2010 року Україна оголосила про свою готовність позбутися усіх запасів високозбагаченого урану.

За оцінками групи «Geostrategy», рішення Білорусі про призупинення співпраці зі США у ядерній сфері навряд чи підвищить ризики у сфері розповсюдження ядерних матеріалів.
Однак такі дії Мінську можуть завдати значної шкоди процесу реалізації однієї з найбільш важливих зовнішньополітичних ініціатив Президента США Барака Обами, пов’язаних з вивезенням у безпечні місця високозбагаченого урану з країн, які продовжують ним володіти. 
Таке рішення Білорусі додатково вводить у ядерну гру Росію, яку США, вочевидь, проситимуть натиснути на керівництво Білорусі з тим, щоб весь високозбагачений урану було виведено до проведення у 2012 року чергових президентських виборів у Сполучених Штатах. У протилежному випадку політичні опоненти Барака Обами скористаються нагодою піддати жорсткій критиці невдалі дії чинного Президента з так званого «глобального ядерного роззброєння». 

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

США потребують більш активної участі в подіях в Україні

Річард ХААС (Richard Haass)
Річард ХААС (Richard Haass), президент Ради зовнішніх зносин, США (Council on Foreign Relations)

Сполучені Штати з моменту виникнення напруги у Східних регіонах України системно працюють над тим, щоб запровадити проти Росія санкції, оскільки вона відіграє ключову роль у дестабілізації ситуації в регіоні. Поки що важко передбачити, чим може закінчитися конфлікт на Сході України.

Тріумф Зеленського

Tor Bukkvoll
Tor Bukkvoll
старший науковий співробітник Норвезького відділу оборонних досліджень

Звичайно, занадто рано говорити, чи буде вибір Володимира Зеленського президентом для України гарним. Якби Порошенко виграв, ми б очікували продовження частинних реформ, які ми бачили за останні п'ять років. Але Зеленський є абсолютно новим для української політичної сцени.

Ми не маємо європейської армії…

Жозеф Доль ( Joseph Daul)
Жозеф Доль ( Joseph Daul), Голова Європейської народної партії в Європарламенті

Голова найбільшої політичної групи Європарламенту «Європейська народна партія» Джозеф Доль висловив своє розчарування тим, що на разі ніхто не має впевненості з приводу подальшого розвитку ситуації в Україні.