Європейці цінують членство своїх країн у ЄС і готові йти на вибори

11 Dec, 2023 | Вікторія Власенко | Брюссель
Vote

Якби вибори до Європарламенту відбулися наступного тижня, то участь у них взяло 68% громадян країн-членів ЄС. На сьогодні 72% європейців вважають, що їхня країна отримає переваги від членства у ЄС, а 70% переконані, що політика блоку впливає на їхнє щоденне життя.

Такі висновки випливають з опитування «Євробарометру», яке Європарламент провів та оприлюднив минулого тижня у Брюсселі рівно за півроку до дня виборів у ЄС, які мають відбутися з 6 по 9 червня 2024 року.

Серед головних досягнень політики ЄС респонденти назвали внесок у підтримання миру та зміцнення безпеки (34%) та поліпшення співпраці між країнами-члена (34%). 53% європейців підтримують зусилля ЄС з розширення і прийому нових країн до блоку.

Загалом позитивним імідж ЄС вважають 45% громадян ЄС, 38%  називають його нейтральним і  16% - негативним.  Якщо говорити про пріоритетні напрямки політики ЄС, то вони, на думку учасників опитування, мали б розподілитися таким чином. На першому місці – боротьба з бідністю (36%), на другому – громадське здоров’я (34%), боротьба зі змінами клімату та підтримка економіки поділили третє місце (29%). Найменше громадяни ЄС переймаються проблемами гендерної рівності (14%), політикою у сфері сільського господарства (13%) і питання цифровізації (8%).

European Election

До опитувальника було включене питання: «Яку цінність ЄС ви цінуєте найбільше і чи готові її захищати?». Такою цінністю для 38% респондентів виявилася демократія, для 27% - права людини у ЄС та у світі, ще для 27% - свобода слова та думки. Цікаво, що найбільша частка захисників демократії живе у Німеччині та Швеції – понад 50%, тоді, як у Болгарії, Словаччині та Хорватії лише понад 20% опитуваних вважають, що захист демократії має бути пріоритетом ЄП.

У порівнянні з минулими виборами у 2018 році, кількість громадян, які мають намір голосувати істотно зросла у Греції, Фінляндії та Португалії. Найбільше бажаючих піти на вибори у Данії (86%), Нідерландах (82%) та Швеції (64%).  Найменш активні громадяни проживають в Естонії(51%), Чехії та Кіпру (50%).

Наслідки епідемії Covid-19, війна в Україні, зростання інфляції та цін вплинули на добробут європейців, що підтвердило опитування. І понад 70% європейців очікують, що рівень їхнього життя знизиться протягом наступного року, майже половина опитуваних  відзначили, що стандарти та умови їхнього життя вже знизилися, а понад 25% відповіли, що хоча цього ще відбулося, але вони очікують, що стануть жити гірше наступного року.  37% респондентів визнали, що інколи їм нічим сплачувати рахунки, проте цей показник дуже відрізняється на національному рівні. Так, наприклад, у Греції він становить 86%, тоді як у Данії та Швеції 8% і 7% відповідно.

Загалом, на думку авторів опитування, його результати показали, що попри складний геополітичний та економічний контекст, який впливає на повсякденне життя громадян, європейці продовжують цінувати членство своїх країн у ЄС  і оптимістично оцінюють майбутнє блоку.

Жовтневе опитування «Євробарометру» було проведено дослідницьким агентством Verian з 25 вересня по 19 жовтня 2023 року в усіх 27 країнах-членах ЄС. Загалом було проведено понад 26 тисяч інтерв'ю. Результати були оцінені відповідно до чисельності населення кожної країни. Наступне опитування «Євробарометру» буде проведено весною 2024 року.

Вікторія Власенко, Брюссель

ЦЕ МОЖЕ ВАС ЗАЦІКАВИТИ

Україна повинна швидше здійснювати реформи

Ольга ОЛІКЕР
Ольга ОЛІКЕР (Olga Oliker), старший аналітик Центру стратегічних та міжнародних досліджень (Center for Strategic and International Studies)
Профессор

Віце-президент США Джо Байден під час свого останнього візиту в Україну оголосив про наміри США виділити Україні додатково 120 млн. дол. допомоги на проведення економічних реформ та боротьбу із корупцією.

Україна, ЄС: окремі результати дії зони вільної торгівлі

Сергій Даниленко
Модератор групи Geostrategy Сергій Даниленко
analytics@geostrategy.ua

Українські виробники активно використовують преференції в рамках торгівлі між Україною та ЄС. Наприкінці 2016 року вже повністю використано 11 тарифних квот:

Геополітичні аспекти Угоди про асоціацію між Україною та ЄС

Єжи БУЗЕК (Jerzy Karol Buzek)
Єжи БУЗЕК (Jerzy Karol Buzek), депутат Європарламенту від Польщі, політична група «Європейська народна партія»

Ми добре розуміємо і усвідомлюємо всі геополітичні моменти, які беруть свій початок у минулому, в нашій історії. І ми повністю готові тісно співпрацювати з Україною на основі Угоди про асоціацію, включно із угодою про створення зони вільної торгівлі.